E-Haber

Yazdır
Kategori: Lise 4
Yayın Tarihi

LİSE ÖĞRETMENLERİ -FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ, MATEMATİK-PROJE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (LİSE-4, ÇALIŞTAY 2014)  YAPILDI.

 

TÜBİTAK-BİDEB tarafından düzenlenmekte olan Liseler Arası Araştırma Projesi Yarışmalarına katılacak öğrencilere danışmanlık yapacak öğretmenlerimize Proje Danışmanlığı Eğitimi vermek amacıyla; “Lise Öğretmenleri -Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik- Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı” TÜBİTAK-BİDEB desteği ile 25 Ocak-02 Şubat 2014 tarihleri arasında, ÇOMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Mehmet AY koordinatörlüğünde, Çanakkale İda-Kale Resort Otelde gerçekleştirilmiştir.

 

Araştırma Projesi Eğitimi Çalıştayı, 25 farklı ilden toplam 40 gönüllü katılımcı ile birlikte, 8 alan danışmanı, 8 davetli konuşmacı, 2 sosyal bilim danışmanı ve 7 teknisyen ve 2 yardımcı personel gerçekleştirilmiştir.

 

Sekiz gece-dokuz gündüz süren çalıştay boyunca katılımcılara, araştırma projesi hazırlanmasında izlemeleri gereken yol konusunda, uygulamalı bilgiler verilerek, proje hazırlama sürecinin yaşatılarak öğretilmesi amaçlanmıştır. Yoğun bir çalışma ve eğitimin yer aldığı çalıştay süresince katılımcılar, ikili guruplar oluşturmuşlardır. Çanakkale Onsekiz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümü Laboratuarlarında, çalıştaya katılan akademisyenlerin danışmanlığında tasarladıkları 20 projenin deneysel-uygulamalı çalışmalarını gerçekleştirdiler.

 

Çalıştay süresince, “Araştırma Projesi Eğitimi” dışında uzman eğitmenler yönetiminde, ”Güne Güzel Başlayalım, Yenilik Üzerine, Varlama, Çok Yönlü Düşünme ve Ezber Bozma, İletişim Kurma Yöntemleri ve Bilimsel Farkındalık, Bilim Dili Olarak Türkçe, Bilimsel Tarih Atölyesi“ gibi uygulamalı etkinlikler de yapılmıştır. Ayrıca ÇOMÜ kütüphanesi, FEF laboratuarları ve ÇOBİLTUM Merkez Laboratuarı inceleme gezileri ile, Gelibolu tarihi yarımadası Şehitlikler ziyareti ve Çanakkale şehir merkezi tarihi ve kültürel tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda “Yıldızların Döndürülmesi ile Oluşan Cisimlerin Hacimleri” konulu matematik projesi ile Grup YILDIZ (İbrahim KARAPÜR/Düzce Fen Lisesi ve Sıddıka ÖCAL/Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi) çalıştay birincisi, “Kolonyada Metanol Tespiti” konulu kimya projesi ile Grup MARMARA (Cansu BATTAL/Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi ve Ufuk MUTLU/Adapazarı Enka Okulları) çalıştay ikincisi, “Ev Yapımı ve Endüstriyel Üretim Yoğurtlarda pH ve Probiyotiklik İlişkisi” konulu biyoloji proje ile Grup 2K (Umut GÖNEN/Kocasinan Ahmet Eren Anadolu Lisesi ve Tuncay ŞAKİR/ Kırşehir Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi) çalıştay üçüncüsü olmuştur.

2011 E-Haber.
Powered by Joomla 1.7 Templates and cheap hosting